Supplement Kombinesi Önerileri Detaylarıyla

Kendinize En Uygun Supplementi Seçin

Besin desteği anlamına gelen “supplement” hemen hemen aldığımız tüm gıdalarda belli bir yüzdede bulunur. Bunlar ilaç ya da besin kategorisine girmez. Doping de değildir. Supplementleri amacı dışında kullanırsanız ya da beklentiniz çok farklı olursa hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Size bu şekilde bir kullanım faydadan çok zarar getirir. O nedenle supplementleri kullanmanız için öncelikle sağlıklı bir beslenme düzenine ihtiyacınız var. Yoksa aldığınız Supplementler bir işe yaramaz. Supplementleri tek başına kullanmak yerine kür olarak kullanmak daha etkilidir.

Supplement Kullanamadan Önce Amacınızı Belirleyin

Supplementleri kullanırken kendinize ilk başta şu soruları sormanız gerekir:

  • Supplemente neden ihtiyacım var? (formada kalmak yağ yakmak, kas yapmak vb.)
  • Ben vücut tipime uygun olarak hangi supplement çeşidini kullanmalıyım?
  • Supplement başka ürünlerle kullanıldığında bir etkileşime giriyor mu?
  • Sağlık açısından ne gibi etkileri olur?
  • Sahip olduğum hastalık ile birlikte kullanılabilr mi?

Bu soruları kendinize sorduktan sonra size en uygun olan supplementi araştırmaya başlayabilirsiniz. Eğer kas oranınız düşükse whey veya amino asit supplementlerini ilk sırada almamız gerekir. Bunun üzerine bcaa ve glutamin sonrada seviyenize göre kreatini ekleyebilirsiniz. Tabi bu suplementlerin fiyatları da birbirlerinden farklı olduğu için ekonominize daha uygun suplementleri seçmeniz yararınıza olacaktır. Kas oranımız düşük, yağ oranımız yüksekse o zaman iştah kesici suplementleri kullanmamız gerekir.

Supplementleri Doğru Kombine etmek Çok Önemli

Suplement kullanımında kombinasyonlar önemlidir dedik. Örneğin whey kullanırken alacağınız kreatin ile kas arttırımınızı daha çok desteklemiş olursunuz. Eğer yağ yakmak istiyorsanız termojenik yağ yakıcıları, l-karnitin ile birlikte kullanmalısınız.

Vücut tiplerine göre de supplement seçilmelidir. Atletik, kaslı, kalın derili, dik duruşlu biri bcaa, glutamin ve kreatin takviyesine ihtiyaç duyarken; kırılgan, zayıf, narin yapılı biri kreatin, aminoasit, glutamin ve aol içerikli supplementleri kullanır. Eğer az gelişmiş, yuvarlak, yumuşak bir vücudunuz var ise o zaman tribulus, nox, bcaa, izole whey proteini kullanılmalıdır.

Aşağıda bazı supplement önerileri vardır:

MB Combat: Protein tozudur. Sürekli kasları besler.

Universal Amino Beef: Kırmızı et aminosudur. Her gün kırmızı et tüketmeyenlere tavsiye edilir.

MuscleMeds Carnivor: Kırmızı etten oluşan protein oranı en yüksek protein tozudur.

Gaspari aminomax 8000: Yasız kas gelişimini destekler

Animal Cuts: Yağ yakıcıdır.

Scitec Bcaa 6400: Bcaalar tarafından sıkça tercih edilir.

 

Xpro Glutamine Drink Powder: Glutamin tozudur.

 

Xpro Whey Complex Protein: Bcaa ve glutmin amino asidi bakımından zengin bir protein tozudur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>