Metabolizma Nedir, Neye Yarar

SAĞLIKLI BİR YAŞAMIN TEK UNSURU

Vücudun temel fonksiyonlarını devam ettirebilmek için bir günde ihtiyacı olan minimum enerji miktarına metabolizma denmektedir. Kişiden kişiye değişiklik gösterir ve vücudun kalori harcama hızına bakılarak ölçülür. Uyuma, yemek yeme, temizlenme ve benzeri faaliyetler sırasında devamlı olarak vücudunuz kalori yakmaktadır. Metabolizma vücut bileşimleri tarafından etkilenmektedir ve bu bileşimler vücuttaki yağ ve kas dokularının birbirlerine oranıdır.

Kaslar vücut içerisinde yağlardan daha fazla kalori harcamaktadır. Kaslı bir vücuda sahip olan kişilerin daha az vücut yağı olmalarından ötürü metabolizmaları daha hızlıdır. Örneğin aynı kilo ve aynı boyda olan iki kişi ele alındığı zaman bunlar içerisinden düzenli olarak aerobik çalışmaları yapan, vücut geliştirme, fitness ve benzeri aletli programlar uygulayan kişinin vücut yağ oranı diğerine göre daha düşüktür. Diğer kişi ise hiç bir sportif aktivite yapmadığı için, vücut yağ oranı diğer kişiye nazaran daha yüksektir ve bu sebeple de metabolizma hızı da daha yavaştır. Başka bir söyleyişle ise birinci kişinin vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için ikinci kişiye oranla daha fazla kalori harcaması gerekmektedir. Kilo alıp vermede metabolizma hızının da önemli bir etkisi bulunmaktadır. Bazal metabolizma hızınız ne kadar düşük olursa kilolu olma ihtimalinizde de bir o kadar yükselme görülecektir. Eğer metabolizmanız hızlı ise şanlısınız çünkü vücudunuz enerji sağlayabilmek için daha hızlı kalori yakıyor anlamına gelmektedir. Eğer metabolizma hızınız yavaş ise, bu çok fazla kalori almamanız anlamına gelmektedir. Çünkü ihtiyacınızdan fazla alınan kaloriler yağ olarak depolanacaktır. Eğer kilolu iseniz yapmanız gereken ilk iş metabolizmanızı hızlandırmak olmalıdır. Bunu yapabilmek için ise kas dokunuzu arttırmanız gerekmektedir. Kas dokunuz ne kadar fazla olursa metabolizmanızda da bir o kadar hızlanır ve ince kalma şansınızda artış olur. 40 yaşından sonra ise kas dokusunda azalmalar görülmektedir.

Düzenli egzersizler yaparak metabolizmayı hızlandırmak ve vücut fonksiyonlarının daha mükemmel olabilmesini sağlamak sağlıklı bir yaşam için yapılması gereken bir unsurdur. Yavaş bir metabolizmaya sahip olmanız durumunda kuru bir cilt, üşüme, düşük tansiyon, yavaş nabız ve peklik gibi birçok rahatsızlığı da kabullenmiş olursunuz.

metabolizma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>