Deri Sarkması Sebepleri ve Önlemleri

Deri Sarkması Problemi Hakkında Tüm Detaylar

Cilt problemlerinin başında gelen ve kişilerin, görünüm konusunda rahatsızlık duyduğu bir sorun olan deri sarkması, çeşitli sebepler ile meydana gelebilir. Deri sarkması probleminin oluşum sebeplerini bilmek ve bu konuda farkındalık yaratmak, önlem almak ve var olan deri sarkması problemine karşı bir çözüm üretmek için önemli bir rol oynar.

Deri Sarkması Sebepleri

Ciltteki derinin sarkmaya başlamasında çok çeşitli faktörler rol oynasa da 2 mekanizma cilt sarkmasında temel sorumludur. Bunlardan ilki, ilerleyen yaşa bağlı olarak deri altındaki bazı noktalarda yağ yastıklarının erimeye başlamış olmasıdır. Yerçekimi etkisi de göz önüne alındığında kolajen lif kaybı ile birlikte 35 yaş üstü bir kişide görülebilecek bir problem olarak ortaya çıkabilir. Bir diğer temel faktör ise; dermis adı verilen orta derideki kolajen liflerin dejenere olmasıdır.

Bu iki temel faktörün çerçevesi içerisinde çeşitli etmenler de deri sarkmasını tetikleyici bir rol oynar. Bu faktörler:

  • Cildin aşırı güneşe maruz kalması
  • Ani kilo değişimleri
  • Stresli bir yaşam
  • Sigara, Alkol ve benzeri alışkanlıklar
  • Aşırı karbonhidrat tüketimi
  • Solaryum
  • Beslenme düzeni
  • Hamilelik sonrası bedendeki dejenerasyon
  • Genler

Şeklinde sıralanabilir.

 

deri-sarkma

Deri sarkmasını Önlemek için Alınabilecek Tedbirler

Nem, cilt sağlığı için en önemli faktörlerden biridir. Cildin doğal nemini korumak ve daha fazla nem kazandırmak için en doğal yöntem düzenli su tüketimidir. Deri sarkmalarının önüne geçebilmek için ilk olarak kuru cildi nem kapasitesine doyurmak olacaktır.

Yeterince dinlendiğinizden ve uykunuzu aldığınızdan emin olun. Beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyin. Düzenli beslenme ve düzenli uyku cildin genç ve dinamik kalması için temel faktörlerdendir. Özellikle, yaşamınız boyunca A,E ve C vitaminlerini almaya özen göstermelisiniz.

Kilo kaybı her zaman sağlıklı bir bedene sahip olmayı sağlamaz. Dengeli ve kontrollü kilo kaybı beden sağlığınız için önemlidir. Sık ve hızlı kilo alış-verişi hem sağlık açısından hem de cilt dejenerasyonu açısından tehlike oluşturur. Deri fazlasıyla genişler ve kendini bırakır. Hızlı kilo kaybı bedeniniz için sağlıklı bir tercih olmayacaktır.

Düzenli sporu tercih edin ve kaslarınızı doğru bir biçimde çalıştırın. Yanlış spor uygulaması sebebiyle deri sarkması probleminden kurtulmanız mümkün olmayabilir.

Deri Sarkması Problemine Karşı Çözümler

Tek bir yöntem, deri sarkması probleminden kurtulmaya yardımcı olmayabilir. İlerleyen yaş faktörü deri sarkması için temel sebeplerden biri olsa da genç yaşta da bu problemle karşı karşıya kalmak mümkündür. Bağ dokunun zayıflaması ve zamanla kasların gevşemesi özellikle hareketsiz ve sportif aktivitelerden uzak kalan bireylerde görülebilir. Hareket kabiliyetini arttırmak ve özellikle gevşek kaslara yönelik doğru egzersiz programları tercih etmek bir çözüm olabilmektedir.

Genetik faktörler, cilt sarkması konusunda dışarıdan bir etmene göre daha kalıtsal bir rol oynadığından gen transferleri kişinin bu problemle daha ciddi boyutta ilgilenmesini gerektirebilir. Gen sebebiyle bu problemi yaşayan kişilere genellikle tavsiye edilen çözüm önerisi ameliyat olmaktadır.

Sono Care uygulaması ile de gevşeyen deriyi toparlamanın mümkün olduğu durumlar vardır. Ses dalgaları ile çalışan cihazın kaç seansta etki gösterebileceği kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Cildin yenilenmesi ve daha sıkı bir cilde sahip olunabilmesi için rayofrekans sistemlerinden faydalanabilir. Bazı durumlar da dolgu kullanımına uygundur.

Yüz, gıdı, kol, bacak ve kalça bölgelerindeki sarkmalara etkili bir yöntem olarak kullanılan LPG, cildi toparlama ve elastikiyet sağlama açısından tercih edilen yöntemlerden biridir.

Ancak; hiçbir zaman tek bir yöntem mucize yaratmaz.

Yaşam boyu uygulayacağınız doğru tekniklerde spor aktiviteleri, olabildiğince stresten uzak ve kendinize oluşturacağınız pozitif enerji dolu bir alan, düzenli uyku ve beslenme alışkanlıkları akabinde aktif dinlenmenin hüküm sürdüğü elverişli yaşam koşulları sizi deri sarkması ve benzeri tüm cilt ve sağlık problemlerinden uzaklaştıracak altın yaşam prensipleridir.

Bu makalenin devamı olan deri çatlağı sebepleri makalesini okumak için soldaki linke tıklayın.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>